J9150A HP ProCurve X132 10Gbps Multi-mode Fiber 300m 850nm SFP+ Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J9150A
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- SFP+
- 850nm
- 10GBase-SR
- Transceiver Module
- Retail Part #: J9150A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP J9150A is a 10-Gigabit transceiver in SFP+ form-factor that supports the 10-Gigabit SR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 300 m on multimode fibre.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Line: | ProCurve |
| Product Type: | SFP+ |
| Application: | Data Networking |
| Interfaces: | 1 x LC 10GBase-SR Full-duplex |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 20 g |
| Height: | 1.2 cm |
| Depth: | 5.6 cm |
| Width: | 1.4 cm |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Compatibility | ||
| HP ProLiant DL360p Gen8 | HP ProLiant DL380p Gen8 | |
| HP ProLiant SL4540 Gen8 | ||